Julnöten #4

Vad för bil sitter denna strålkastare på?

Rätt svar Leyland Princess

Det här inlägget postades i Mini Relaterat. Bokmärk permalänken.

7 svar på Julnöten #4

  1. Ola skriver:

    Leyland Princess! Fast på min satt det dubbla runda strålkastare, riktigt snyggt faktiskt. Jag och Lennart Svensson hade med oss säkert fem par av de vanliga strålkastarna på bilden till Båstad Classic Car Shows marknad en gång, inte ett enda gick att sälja….

  2. Micke skriver:

    Leyland Princess borde man ju ha ägt en gång i sitt liv. Tyvärr har jag inte det, inte än.

    • Ola skriver:

      En innovativ bil, instrumentbelysningen fungerade genom fiberoptik. En underbar komfort i plyschmiljö. Jag bytte till mig den mot en Wolseley 18/85.

      • swemoke skriver:

        High tech rakt igenom och sen en tvärställd 6 på det och gashydrauliskt fjädringssystem man kunde bara inte misslyckas med denna bil ?

    • swemoke skriver:

      Ja jag har tyvärr inte heller ägt någon Princess, häromåret så var där två till salu utanför Eslöv men jag har blivit förnuftigare med åren så jag körde inte ens och titta på dem ?

Kommentarer är stängda.