Gillar när man är inkonsekvent, har som sagt själv en gammal generator där det sitter en grön spole så det finns onekligen och självklart är även generatorgavlarna gröna men det vet vi vid det här laget att även det är rätt 😉
Fyrbladig fläkt?
Gillar när man är inkonsekvent, har som sagt själv en gammal generator där det sitter en grön spole så det finns onekligen och självklart är även generatorgavlarna gröna men det vet vi vid det här laget att även det är rätt 😉
Fyrbladig fläkt?
Nu har väl ändå motorn hamnat fel… 🙂
Men nu måste du väl ha tag i korrekta skydd till spole och fördelare?
Fläkten har du säkert fotoshoppat bara för att jäklas 😉
Jo litta tokigt har nog motorn hamnat men skall det vara 50/50 drift så är detta ju onekligen en lösning och det lär man har provat även i en vanlig koja men de fick inte riktigt igen bakluckan 😉
Självklart måste jag ha skydden, jag har originalen kvar och har fått tag på ett nytt till spolen så jag är en bit på vägen.
Hur gick det med 9H tutan hade du någon för mycket?
Försökt komma på var det ska börjas leta 9H i garaget!! Lär väl bli likt nån arkeologisk expedition typ Indiana Jones, hitta livlinan och pannlampan blir första steget..
(tyckte den på bilden du skickade liknar dom som satt på bl.a. MG1300)
Men du får väl allt fylla på olja först och få den startklar och se så det laddar innan du börjar tuta, fast du kanske tänkt sända morse till grannen.. 😉
Kan mycket väl tänkas, enligt min Lucaskatalog från 62 så satt den på de flesta modellerna men om vi håller oss till koja så var det endast på Super och Cooper modellerna.
På de första kojorna satt det en som heter HF1849 och på de senare 6H men då förutom Super och Cooper.
Efter vi snacka så fick jag lite dåligt samvete så jag gick ut och skulle slå på lite olja men det är inte lätt utan ventilkåpa och den var tjock som sirap men har nog nästan fått i en liter.
vadå, har motorn aldrig fått olja i sig?
jag ska också göra arkeologisk expedition och leta efter tuta….
Nej inte varit olja i motorn de sista 20 åren, jo jag vet det är inte optimalt men det är svårt att få oljan att bli kvar i motorn utan diff och kåpan bakom svänghjulet 😉
Men allt blev rejält inoljat när det monterades och den har stått inne så jag ser det inte som något stort problem och cylindrarna har också stått öppna under samma tid och där var ingen synbar rost.
Har haft lite svårt att bestämma mig vad för olja den skulle få men efter moget övervägande så har jag nu bestämt mig , och har nog fått i nästan en liter olja försiktigt islagen runt stötstängerna 😉
Lycka till med era arkologiska utforskningar, jag har själv gjort två resultatetlösa efter min gamla tuta men den är spårlöst försvunnen.